סמים ללא הפסקה

אמור לא לסמים         אמור כן לחיים

Foundation for a Drug-Free World

________________________________________________________________________

סמים ללא הפסקה

סמים סינתטיים חדשים לבני נוער במרחק של קליק על העכבר

כבר בשנת 2006, במסמך של חטיבת המודיעין במחלקת מחקר הסמים של משטרת ישראל, נאמר כי השוק הישראלי והשוק העולמי מוצפים בחומרים סינטטיים חוקיים וצמחי רעל המשמשים כתחליף לסמים האסורים על פי חוק. לחלק מחומרים אלו השפעות פסיכואקטיביות,הדומות להשפעותיהם של סמים לא חוקיים והם עלולים להיות מסוכנים לשימוש, למרות היותם חוקיים. המוטיבציה להפיץ חומרים כאלה כתחליפי סם היא כלכלית וקהל היעד הוא בעיקר אוכלוסייה שנרתעת משימוש בסמים בשל ההיבט החוקי.

האוכלוסייה החשופה ביותר לשימוש בחומרים אלה היא אוכלוסיית הצעירים ובני הנוער.

מספר שיא של סמים חדשים בשנת 2009, כך על פי דוח חדש שפורסם על ידי המרכז האירופאי לניטור* סמים והתמכרות לסמים ((EMCDDA  ליסבון, 23.4.2010.

שנת 2009 היתה שנה שבה היו התפתחויות חדשות משמעותיות בשוק הסמים. בשנה זו הופיעו מוצרים חדשים לעישון העשויים מצמחים אשר הוסיפו להם תרכובות קנביס סינטטי ( תופעה המכונה “ספייס”, “מתובל”) וכן חלה עליה בפופולריות של מוצרי הקטינון הסינטטי (מרכיב הסם בצמח הגת).

עשרים וארבעה חומרים פסיכואקטיביים חדשים אותרו על ידי המערכת להתרעה מוקדמת של האיחוד האירופי (EU early-warning system ). זהו המספר הגדול ביותר של סמים חדשים שהופיעו בשנה אחת וכמות זו הינה כפולה מהכמות של שנה שעברה. כל החומרים החדשים הם סינטטיים, כולל תשעה מוצרי קנביס סינטטי (cannabinoids) וארבעה מוצרי קטינון סינטטים.

(סם ה-  MMCAT בנוי על קאטינון Cathinone. זהו אותו מרכיב הנמצא ב Catha Edulis  צמח הגאת Ghat, Khat, Qat) ) שנמצא בשימוש נרחב בסהרה- אפריקה.)

הופעתן של כמות הולכת וגדלה של תרכובות סינתטיות, המשווקות באינטרנט תחת הכותרת “היי חוקי” או “לא לצריכת אדם” יוצרת קושי במניעת השימוש בסמים פסיכואקטיביים חדשים.

ארגון “עולם ללא סמים” (הוקם על ידי ארגון הסנטולוגיה ) פועל בישראל באמצעות מתנדבים, על מנת להביא את האמת על הסמים לילדים ונוער. הנתונים האמיתים לגבי סמים מועברים בהרצאות או באמצעות סדרת חוברות “האמת על הסמים”. המטרה היא העניק לילדים ולנוער ידע אמיתי לגבי סמים כך שיוכלו להחליט בצורה עצמאית שלא להשתמש בסמים גם אם הם מסתתרים תחת מסווה של חומרים חוקיים.

*ניטור= מדידה תדירה של נתונים לשם מעקב וחיזוי שינויים.

קישור למסמך של חטיבת המודיעין, מחקר סמים, משטרת ישראל

http://www.police.gov.il/mehozot/agafAHM/hativatHakirot/Documents/zarkor_homarim_hokyim_2006.pdf

קישור לדוח של המרכז האירופאי לניטור סמים והתמכרות לסמים EMCDDA))  European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction

http://www.emcdda.europa.eu/about/press/news-releases

_______________________________________________________

www.drugfreeisrael.org www.drugfreeworld.org

notodrugs@drugfreeisrael.org

כתובת למשלוח דואר : אילת מליס כהן, מסדה 36 חיפה 33075

©   כל הזכויות שמורות ל”עולם ללא סמים”-        Foundation for a Drug-Free World