סמים: אנחנו על המפה ‎(ולצערנו)‎ נשארים על המפה

אמור לא לסמים    עולם ללא סמים אמור כן לחיים

Foundation for a Drug-Free World

___________________________________________________________________

הודעה לתקשורת

אנחנו על המפה (ולצערנו) נשארים על המפה

אזרחים ישראלים לוקחים חלק פעיל ברשתות הסחר בסמים העולמיות

ישראל היא מדינה יבואנית וצרכנית של סמים. היא מצוינת בשוק העולמי כמדינת “יבוא” לרוב הסמים שבשימוש.

סמים: אנחנו על המפה ‎(ולצערנו)‎ נשארים על המפההאומדן השנתי של כמויות הסמים המוחדרות לישראל:

מריחואנה – יותר מ- 100 טון, חשיש כ- 10 טון, הרואין כ- 5 טונות, קוקאין כ- 3 טונות, אקסטזי – יותר מ- 20 מיליון טבליות, ל.ס.ד – מאות אלפי ריבועים, כך על פי נתוני הרשות למלחמה בסמים.

“ישראל היא לא יצרנית סמים או נקודת מעבר משמעותית בסחר הסמים העולמי אך השוק המקומי שלה מתאפיין בביקוש גבוה לסמים שאינם חוקיים… הביקוש הגבוה מבטיח שאזרחים ישראלים ימשיכו לקחת חלק ברשתות הסחר העולמיות.” – קובעת מחלקת המדינה של ארצות הברית, בדוח המדינה על ישראל 2009.

כל עוד קיים ביקוש לסמים וקיימים צורכי סמים, סוחרי הסמים לא יפסיקו ל’יבא’ סמים לישראל. דוח ‘הברחות ותפיסות סמים’ של מרכז המחקר והמידע של הכנסת מפברואר 2010, מציג את תמונת המצב נכון להיום: גבולות יבשתיים: גבול ישראל-מצרים מתאפיין בפעילות ענפה של הברחת טובין, סמים, אמצעי לחימה  ובני-אדם. גבול ישראל-ירדן מתאפיין בהברחה של אמצעי לחימה וסמים, בעיקר סמים קשים. כמו כן, דרך גבול ישראל-לבנון מתבצעת הברחה של סמים קשים (בעיקר הרואין).

למדינת ישראל שלושה נמלי ים עיקריים, אשר דרכם מתבצעות הברחות של סמים קשים מחו”ל באמצעות מכולות (בעיקר בנמל חיפה ובנמל אשדוד). בנוסף, דרך גבולותיה הימיים של ישראל, מתבצעת הברחת סמים שמוברחים דרך לבנון, ירדן ורצועת עזה. בדרך כלל באמצעות שילוח של צמיגים בהם מוחבא הסם.

דרך נמלי האוויר של המדינה מתבצעות הברחות סמים בידי בלדרים ובאמצעות העברת מטענים. רוב הסמים המוברחים בכמויות דרך האוויר הם סמים קשים.

מבחינת תפיסות הסם, בשנים 2008-2009 חלה עלייה בתפיסות החשיש הנובעת בעיקרה מהגברת פעילות האכיפה בגבולות. בחודשים ינואר-נובמבר 2009 נתפסו 1,650 ק”ג חשיש, מתוכם 1,301 ק”ג לאורך הגבולות ( 1,136 ק”ג גבול מצריים, 98 ק”ג חשיש הודי (מכולה), 56 ק”ג גבול לבנון, 11 ק”ג גבול סוריה).

החל משנת 2007 חלה עלייה חדה בתפיסות ההרואין. בחודשים ינואר- נובמבר 2009 נתפסו בישראל 312 קילו הרואין מתוכם 297 קילו נתפסו בגבולות היבשתיים עם מצרים ירדן לבנון וסוריה.

רפ”ק אורית נחמני, ראש חוליית מחקר הסמים במשרד לביטחון פנים מציינת כי “החל מהרגע שהתחלנו בתוכנית של חסימת הגבולות, פעילות בגבולות ומעברים על ידי יחידות גבול, יש לנו עלייה חדה בתפיסות ההרואין. חלק מהסם הוא באמת לצריכה בתוך מדינת ישראל, כאשר בשנים האחרונות חלק מהסם הוא לטובת טרנזיט למצרים. זאת אומרת, ההרואין מיובא מירדן, בחלקו הוא מוכפל כאן ומועבר למצרים תמורת חשיש או כסף לשוק הישראלי.”*

ארגון “עולם ללא סמים” מביא את האמת על הסמים לילדים ונוער על מנת שהם יבחרו לא לצרוך סמים ולא לרכוש אותם למרות הזמינות שלהם. הארגון אשר הוקם על ידי ארגון הסיינטולוגיה בשנות ה- 80 בלוס אנג’לס נלחם בתופעת השימוש בסמים ואלכוהול אצל ילדים ונוער. פעילות הארגון היא הפעילות הלא ממשלתית הגדולה בעולם לחינוך ומניעת שימוש בסמים ואלכוהול.

למידע נוסף: אילת מליס כהן, מובילת “עולם ללא סמים”בישראל 054-4558123

._____________________________________________________________

* הצילום מתוך אתר המשטרה: 53 ק”ג הירואין שנתפסו בשנת 2009 באיזור הנגב: http://www.police.gov.il/mehozot/mahoz_darom/Pages/samimnegev.aspx

http://www.antidrugs.org.il/template/default.asp?maincat=3&catid=47

הרשות למלחמה בסמים- אכיפה

http://www.knesset.gov.il/mmm/doc.asp?doc=m02424&type=pdf

הברחות ותפיסות סמים הכנסת- מרכז המחקר והמידע 7 פברואר 2010

http://www.knesset.gov.il/protocols/data/html/samim/2009-10-27.html

*ישיבת הוועדה למאבק בנגע הסמים- תפיסות סמים של משטרת ישראל במהלך שנת 2009-

27 אוקטובר 2010

http://www.apac.justice.gov.il/NR/rdonlyres/275B4E8E-8255-417B-B6BF-54629E738267/14065/Vol.pdf

2009 International Narcotics Control Strategy Report United States Department of State

______________________________________________________________

www.notodrugs.co.il www.drugfreeworld.org

notodrugs.yestolife@gmail.com ישראל

info@notodrugs-yestolife.org

כתובת למשלוח דואר : אילת מליס כהן, מסדה 36 חיפה 33075

©   כל הזכויות שמורות ל”עולם ללא סמים”- Foundation for a Drug-Free World