מחקר חדש: כשאת שותה אלכוהול גם העובר שלך שותה אלכוהול

אמור לא לסמים   אמור כן לחיים

Foundation for a Drug-Free World

________________________________________________________________

מחקר חדש: כשאת שותה אלכוהול גם העובר שלך שותה אלכוהול

על אודות תסמונת האלכוהול העוברית

15% מהתינוקות הנולדים לאמהות מהמגזר היהודי, במדינת ישראל, עלולים להיוולד עם תסמונת אלכוהול עוברית.  כך על פי מחקר חדש של ד”ר יהודה סניצקי, ד”ר דב ענבר, פרופ’ אבינועם שופר, מרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל ובית הספר לרפואה באונ’ תל אביב.

שתיית אלכוהול במהלך ההריון עלולה לפגוע בגדילה של התינוק ולגרום לו לבעיות גופניות והתנהגותיות לכל החיים. אחת מהתוצאות החמורות ביותר של שתיית אלכוהול במהלך ההריון היא תסמונת אלכוהול עוברית (FAS ). תסמונת אלכוהול עוברית היא קבוצה של בעיות קשות הכוללת בין היתר פיגור שכלי, מומים מולדים, תווי פנים חריגים ובעיות גדילה. תסמונת אלכוהול עוברית הינה בלתי הפיכה והיא לכל החיים. אין שום תרופה ולכן מניעה זה הפתרון- נשים יכולות לא לשתות כאשר הן בהריון.

“חשוב מאוד לדעת, שאותה רמה של אלכוהול שנמצאת אצל האישה, עוברת אחד לאחד לעובר. השיליה לא מהווה מחסום לאלכוהול.”….”כשאת שותה אלכוהול, גם העובר שלך שותה אלכוהול.” כך אומר ד”ר יהודה סנצקי, מומחה ברפואת ילדים נוירולוגית ילדים והתפתחות הילד, מרכז שניידר בישיבת הוועדה למאבק בנגע הסמים בכנסת.

מטרת המחקר היתה לברר את המודעות של נשים שזה עתה ילדו ואת המידע שבידיהן לגבי שתית אלכוהול במשך ההריון, הסיכון בשתיה, המידע אותו קיבלו במשך מעקב ההריון מהגורמים הרפואיים השונים והרגלי השתיה שלהן עצמן במהלך הריונן האחרון. המחקר הינו הראשון שנערך בישראל וחלוץ מסוגו וזאת מכמה היבטים. המחקר הוא הגדול ביותר והיחיד שנערך בנושא זה עד כה בישראל.

במחקר השתתפו  3,815 נשים מתוכן  82% מהמגזר היהודי חילוני, גיל ממוצע: 30.3 שנים . יותר מ 15% מהנשים היהודיות דיווחו על שתיית אלכוהול במהלך ההריון הנוכחי, ו 0.8% מהן הודו כי שתו כמות מרובה בערב אחד |( “שתית הילולה”) במהלך שלושת החודשים האחרונים להריון. שליש מהנשים היהודיות החילוניות דיווחו שהן מכירות אישית אישה ששתתה אלכוהול במהלך ההריון. 74.9% מהנשים שהשתתפו בסקר לא קיבלו הדרכה מוסמכת כלשהי בנושא אלכוהול מגורם רפואי כלשהו במהלך הריונן, אבל 72% חשבו שיש להימנע משתית אלכוהול במהלך ההריון לחלוטין.

מסקנות המחקר הן שצריכת אלכוהול בזמן ההריון היא תופעה שכיחה למדי בקרב נשים בישראל, עם הבדלים משמעותיים בין הקבוצות האתניות השונות. רק מיעוט מהנשים קיבל מידע מקצועי מהגורמים הרפואיים במהלך מעקב ההריון. הנזק לעובר בשתיית אלכוהול במהלך ההריון מוכח היטב אך מודעות אנשי המקצוע שאמורים ללוות את האישה ההרה לסכנה שבשתיית אלכוהול נמוכה. יש לנקוט בצעדים הסברתיים ותחיקתיים כפי שנעשה במספר ארצות על מנת למנוע פגיעות נוירו-התפתחותיות בילדים.

אוכלוסיית ישראל חשופה כיום לעולם הסמים והאלכוהול הרבה יותר מבעבר. ידע על סמים ואלכוהול יכול למנוע את השימוש בהם ולשם כך ארגון “עולם ללא סמים” פועל באמצעות הרצאות וחלוקת חוברות, בעיקר בקרב ילדים ונוער. “עולם ללא סמים” הינו ארגון של מתנדבים הפועל בלמעלה מ- 125 מדינות וכיום זו הפעילות הלא ממשלתית הגדולה בעולם. הארגון, אשר הוקם על ידי ארגון הסנטולוגיה, עובד עם בני נוער, הורים, מחנכים, ארגוני מתנדבים אחרים ועם כל מי שיש לו רצון לעזור לאנשים לנהל חיים נקיים משימוש בסמים.

קישורים וסימוכין

http://www.antidrugs.gov.il/template/default.asp?maincat=12&catId=41&pageId=1612

הרשות למלחמה בסמים- המחקר במלואו

http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/fetalalcoholsyndrome.html

http://www.knesset.gov.il/protocols/data/html/samim/2010-11-23.html ישיבת הועדה למאבק בנגע הסמים 23 נובמבר 2010

תמונת אילוסטרציה תודות למשתצמש Morydd מאתר פליקר. ניתן לשימוש חוזר תוך מתן כרדיט ליוצר:

http://www.flickr.com/photos/60859889@N00/3375237491/

_____________________________________________________________

www.notodrugs.co.il www.drugfreeworld.org

notodrugs.yestolife@gmail.com ישראל

info@notodrugs-yestolife.org

כתובת למשלוח דואר : אילת מליס כהן, מסדה 36 חיפה 33075

©   כל הזכויות שמורות ל”עולם ללא סמים”-        Foundation for a Drug-Free World