“יאבה”- האם אתה באמת יודע מה זה?

אמור לא לסמים   עולם ללא סמים אמור כן לחיים

Foundation for a Drug-Free World

___________________________________________________________________

הודעה לתקשורת

‏‏‏‏ראשון 31 ינואר 2010


“יאבה”- האם אתה באמת יודע מה זה ?

“חדש בישראל: סם שהוגדר בתאילנד כ”מגיפה”- המשטרה עצרה זוג עובדים זרים מתאילנד שחשודים בייבוא של 250 כדורי “יאבה”. מדובר בסם ממריץ, בו משתמשים בתאילנד על מנת להישאר ערים ולעבוד הרבה”-  כך על פי איילה חננאל, וואלה חדשות- דצמבר 2009

“סם מסיבות חדש ומסוכן משגע את בלייני ישראל”- בספטמבר האחרון הוברחו לישראל מעל 5000 כדורים של סם “יאבה” הכדורים הוברחו על גופם של בלדרים או במשלוח מעטפות בדואר. כך על פי אבי אשכנזי ונתיב נחמני – “מעריב”.

“הסם שהולך לעשות פה בלגן” – באוקטובר האחרון הוברחו 3000 כדורים של סם ה”יאבה” על ידי עובדת זרה מתאילנד, המתגוררת במושב עולש – כך על פי מרינה גולן,  “ידיעות אחרונות”.

סם ה”יאבה” המוצג כסם חדש הוא למעשה סם מסוכן מאוד, שקיים כבר עשרות שנים ושמו קריסטל מט’.

שינוי השמות או הכינויים של הסמים זוהי שיטה ידועה של סוחרי הסמים על מנת ליצור בלבול. אדם שהסם מוצע לו בשם חדש, אינו יכול לדעת מה מוצע לו והוא עלול ליפול למלכודת הנטמנת לו.

כינויי רחוב למטאמפטמין : מט’- “חום”, “קינמון”, “מהיר” . ספיד- “טיק טיק”,” יאבה”(בדרום מזרח אסיה), “אבקה צהובה”. קריסטל מט’- “קריסטל”, “זכוכית”, “אייס” (קרח), “טינה”,”שאבו” (בפיליפינים) ועוד.

מה זה קריסטל מט’ ?

קריסטל מט’ הוא רק צורה אחת של סם המטאמפטמין. המטאמפטמין הוא סם לבן גבישי שמסניפים אותו ושואפים אותו דרך האף. השפעות הסם יכולות להימשך עד 24 שעות.

מטאמפטמין הוא זול באופן יחסי וקל לייצור מה שהופך אותו לפשוט להשגה.

הוא שכיח כ”סם מועדונים”. הסם ממכר ביותר ומשתמשים רבים דיווחו שהם התמכרו לסם מהשימוש הראשון.

הסם גורם לנזק בלתי הפיך לכלי הדם של הלב והמוח, תת תזונה, אובדן משקל, ריקבון חמור לשיניים, אפתיה, דיכאון, נזק למוח הזהה למחלת אלצהיימר, שבץ ואפילפסיה.

ממה מיוצר מט’ ?

מט’ מיוצר בדרך כלל במעבדות לא חוקיות. גלולות לריפוי הצטננות מהוות בדרך כלל מרכיב בסיסי ביצור. ה’טבח’ המייצר את הסם משלב את המרכיב הפעיל בגלולות יחד עם חומרים מסוכנים ואפילו קטלניים יותר כגון חומת סוללות, חומרים לניקוי אסלות, וחמרים למניעת קפיאה, על מנת להגביר את חוזקו.

מטאמפטמין אינו סם חדש, אף כי הוא הפך לעוצמתי בשנים האחרונות מכיוון שטכניקות הייצור שלו התפתחו. הסם פותח כבר בשנת 1887. הוא שימש את צבא גרמניה וצבא יפן במלחמת העולם השנייה על מנת לשמור את החיילים ערים.מנות גדולות ניתנו לטייסי הקמיקזה היפנים לפני שביצעו את משימות ההתאבדות שלהם.

על מנת למנוע את השימוש בסמים על ידי ילדים ונוער צריך להביא את הידע האמיתי לגבי סמים אל הילדים כך שמלכתחילה לא יבחרו בסמים כפתרון לבעיות שיש להם.

המרצים של ארגון “עולם ללא סמים” מגיעים לכל מקום בארץ כשהם מעבירים לילדים הרצאות שיוצרות שינוי בחשיבה כלפי סמים. ילדים רבים מספרים כי במהלך ההרצאה הם החליטו כי לא ישתו יותר אלכוהול, או לא יתפתו לסמים כשיציעו להם.

ארגון “עולם ללא סמים” מוביל תנועה חברתית הנלחמת בתופעת השימוש בסמים ואלכוהול אצל ילדים ונוער ומביאה את האמת על הסמים לידיעת הציבור.

הארגון אשר הוקם על ידי ארגון הסינטולוגיה בשנות ה- 80 בלוס אנג’לס, מקיים את הפעילות הלא ממשלתית הגדולה ביותר בעולם לחינוך ומניעת שימוש בסמים ואלכוהול.

למידע נוסף, הזמנת הרצאות וחוברות והצטרפות לפעילות כמתנדבים:

אילת מליס כהן, אחראית תוכנית “אמור לא לסמים אמור כן לחיים” בישראל

054-4558123

http://www.mynet.co.il/articles/0,7340,L-3790169,00.html

ידיעות אחרונות- MYNET

http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/939/627.html

מעריב- NRG

http://news.walla.co.il/?w=/10/1618692

וואלה חדשות

______________________________________________________________

www.notodrugs.co.il www.drugfreeworld.org

notodrugs.yestolife@gmail.com ישראל

info@notodrugs-yestolife.org

כתובת למשלוח דואר : אילת מליס כהן, מסדה 36 חיפה 33075

©   כל הזכויות שמורות ל”עולם ללא סמים”- Foundation for a Drug-Free World