האו”ם מזהיר מפני אסון בריאות כתוצאה מסמים

אמור לא לסמים    עולם ללא סמים אמור כן לחיים

Foundation for a Drug-Free World

___________________________________________________________________

הודעה לתקשורת

האו”ם מזהיר מפני אסון בריאות כתוצאה מסמים

ב- 8 למרץ נערך כנס עולמי של נציבויות לוחמה בסמים, בווינה. מנכ”ל משרד האו”ם לסמים ופשע (UNODC) ,אנטוניו מריה קוסטה אמר בכנס כי  “כשלון השליטה על אספקת הסמים העולמית מתיר את הרסן וגורם לאסון בריאות במדינות  המתפתחות “.

צריכת הסמים של המדינות העשירות והביקוש לסמים שהולך וגדל בהן יוצרים הדרדרות של המצב החברתי הכלכלי והבריאותי במדינות המתפתחות בהן מיוצרים הסמים. ההדרדרות הבריאותית עלולה להוביל לאסון במדינות אלו כפי שאנטוניה מריה קוסטה אמר בכנס “זוהי אחריות עולמית משותפת להמשיך בתפיסות הסמים כחלק ממדיניות המאבק בסמים. על ידי ההכרה בכך שכוחות השוק הם שעיצבו את חוסר האיזון בכלכלת הסמים, נוכל לתקן את המצב שבו הצרכנים הגדולים בעולם של הרעל (המדינות העשירות), כופים נזק גדול ביותר על העניים החיים במדינות המתפתחות (אזורים בהם קיימת אספקת סמים וסחר).”

“האם זה רק תרחיש? אני חושש שלא, הבזקים של עתיד עגום כזה כבר קיימים כיום. בואו איתי לשכונות העוני של ניירובי או מומבסה, שם מכורים להרואין משוטטים ברחובות עם מזרקים ביד שלהם, או סמטאות ביסאו (רפובליקת גינאה- ביסאו, מערב אפריקה) או קונאקרי (גינאה) שם תפגשו חיילים של קבוצות פשע מעשנים את הקראק שלהם שאותו הרוויחו ממתן שרותי לוגוסטיקה מקומיים לסחר הבינלאומי, או בקרו במזרח התיכון ובדרום מזרח אסיה שבהן יש שימוש לרעה ב-ATS  המיוצר כעת ביצור מקומי ההולך וגדל.”

אנטוניו מריה קוסטה מוסיף ואומר כי למדינות אלו אין את האמצעים על מנת לעצור את כדור השלג ועל מנת לשקם את עצמן – “במדינות המתפתחות חסרים מתקני טיפול ואכיפת חוק בנושא סמים. נראה כי האנשים במדינות המתפתחות  נשכחו על ידי האנשים מהמדינות העשירות.”

ובהיבט המקומי- “ישראל היא לא יצרנית סמים או נקודת מעבר משמעותית בסחר הסמים העולמי אך השוק המקומי שלה מתאפיין בביקוש גבוה לסמים שאינם חוקיים” – מחלקת המדינה של ארצות הברית, דוח על ישראל 2009.

ישראל הצטרפה לפני כשנתיים ל- 125 המדינות שבהן פועלת התכנית העולמית “אמור לא לסמים, אמור כן לחיים” של ארגון “עולם ללא סמים”.

“עולם ללא סמים” הוא ארגון שלא למטרות רווח אשר הוקם על ידי ארגון הסיינטולוגיה בשנות ה- 80 בלוס אנג’לס נלחם בתופעת השימוש בסמים ואלכוהול אצל ילדים ונוער. מפעילי התכנית הם מתנדבים אשר רואים לעצמם חובה להלחם בכל העולם, בו זמנית, בנגע הסמים. זוהי הפעילות הלא ממשלתית הגדולה בעולם לחינוך ומניעת שימוש בסמים ואלכוהול.

למידע נוסף: אילת מליס כהן, מובילת “עולם ללא סמים”בישראל  054-4558123

___________________________________________________________

ATS  = אמפטאמין, מטאמפטמין- קריסטל, מאט’, מטקאטינון

http://www.drinkanddrugsnews.com/ViewNews.aspx?id=491

DNN- UN warns of drug ‘health disaster’

http://www.unodc.org/documents/frontpage/CND_Costa_Speech_08_03_10.pdf

האו”ם- נאום של מנכ”ל משרד האו”ם לסמים ופשע (UNODC) ,אנטוניו מריה קוסטה

http://www.apac.justice.gov.il/NR/rdonlyres/275B4E8E-8255-417B-B6BF-54629E738267/14065/Vol.pdf

2009 International Narcotics Control Strategy Report United States Department of State

______________________________________________________________________

www.notodrugs.co.il www.drugfreeworld.org

notodrugs.yestolife@gmail.com ישראל

info@notodrugs-yestolife.org

כתובת למשלוח דואר : אילת מליס כהן, מסדה 36 חיפה 33075

©   כל הזכויות שמורות ל”עולם ללא סמים”- Foundation for a Drug-Free World