בני נוער והוריהם משקרים לגבי שימוש בסמים

אמור לא לסמים אמור כן לחיים
Foundation for a Drug-Free World
________________________________________________________________

בני נוער והוריהם משקרים לגבי שימוש בסמים

ניו יורק (רויטרס בריאות) 27 אוקטובר- דיווח של מק-קוק אליסון. קיים פער עצום בין מספר בני נוער בסיכון, אשר הודו בשימוש בסמים לבין מספר בני הנוער שבדיקת הסמים שלהם הייתה חיובית והראתה שימוש בסמים, כך על פי מחקר חדש.

במקרה של קוקאין, דגימות שיער של בני הנוער היו חיוביות והראו שימוש בסמים בכמות של פי 52 מאשר מספר בני הנוער אשר הודו בפני החוקרים שהם משתמשים בקוקאין וזאת למרות שהבטיחו להם שתשובותיהם חסויות. אבל ההורים, גם הם, לא חושפים את האמת. בדיקות שיער של ההורים חשפו קוקאין או שימוש בסמים אופיאטים, בכמות של יותר מפי 5 ממספר ההורים שהודו שהם עצמם משתמשים בסמים.

“זה הטבע האנושי, לא לרצות לשתף אנשים אחרים בדברים שאתה יודע שהם לא יהיו מרוצים מהם” אומרת מחברת המחקר ד”ר וירג’יניה דילייני-בלק מאוניברסיטת מדינת ווין לכתב הרויטרס. “אני לא מופתע” אומר ד”ר רוברט ויליאמס מאוניברסיטת לטברידג’, מחוז אלברטה, מה שמפתיע הוא חוסר הדיווח. מחקרים קודמים מצאו שמבוגרים אינם מדווחים על השימוש העצמי שלהם. הממצאים החדשים מראים, לעומת זאת שההורים היו בדרך כלל יותר כנים מאשר הילדים שלהם.

במהלך המחקר ד”ר דילייני- בלק והצוות שלה שאלו יותר מ-400 בני נוער משכונות עוני אם הם משתמשים בקוקאין או אופיאטים. הם גם שאלו את ההורים של הילדים אם הם מאמינים שהילדים שלהם משתמשים בסמים וגם אם הם עצמם משתמשים. לאחר מכן, נבדקו דגימות שיער של בני הנוער והוריהם.

פחות מ-1% הודו בשימוש בקוקאין אך החוקרים מצאו עקבות של הסם בשליש מכל דגימות השיער. אף אחד מבני הנוער לא הודה בשימוש בסמים אופיאטים, אך למרות זאת, כמעט 7% נמצאו כמשתמשי סמים על פי בדיקות השיער. בשני סוגי הסמים, ההורים העריכו נמוך מידי את השימוש בסם של ילדיהם ושל עצמם. ד”ר דילייני-בלק אומרת שצריך להבין כי דיווח עצמי אינו מספיק “אתה לא יכול להסתמך באמת על מה שההורים יודעים על ילדיהם או מה שהילדים אומרים לך.”

ד”ר ויליאם אומר שהממצאים יכולים להוות בעיה לכמה מהגופים שמטרתם לרסן את השימוש בסמים מכיון שרבים מהם לא יכולים להרשות לעצמם בדיקת שתן או שיער, לכל ילד בסיכון.

ילדים ובני נוער בישראל חשופים כיום לעולם הסמים והאלכוהול הרבה יותר מבעבר. ארגון “עולם ללא סמים” הינו ארגון של מתנדבים הפועל על מנת להביא את “האמת על אלכוהול” אל בני הנוער, באמצעות הרצאות וחלוקת חוברות. כיום זוהי הפעילות הלא ממשלתית הגדולה בעולם. הארגון, אשר הוקם על ידי ארגון הסנטולוגיה, כאחד מבין מגוון הפעילויות לשיפור חברתי שהתנועה יזמה, עובד עם בני נוער, הורים, מחנכים, ארגוני מתנדבים אחרים ועם כל מי שיש לו רצון לעזור לאנשים לנהל חיים נקיים משימוש בסמים.

קישורים וסימוכין
http://prognosis.med.wayne.edu/article/study-shows-teens-provide-socially-acceptable-responses-even-in-face-of-drug-testing-
http://www.medscape.com/viewarticle/731520?src=emailthis
צילום אילוסטרציה בתודות ל kr4gin מאתר פליקר: http://www.flickr.com/photos/38861159@N00/405529009/
ניתן לשימוש חוזר תוך מתך קרדיט ליוצר
_____________________________________________________________
www.notodrugs.co.il www.drugfreeworld.org
notodrugs.yestolife@gmail.com ישראל
info@notodrugs-yestolife.org
כתובת למשלוח דואר : אילת מליס כהן, מסדה 36 חיפה 33075
© כל הזכויות שמורות ל”עולם ללא סמים”- Foundation for a Drug-Free World